Lokální distribuční soustavy (LDS)

Co je to lokální distribuční soustava (LDS)?

Lokální distribuční soustavou se rozumí vzájemně propojený soubor vedení a zařízení o napětí 110 kV, s výjimkou vybraných vedení a zařízení o napětí 110 kV, která jsou součástí přenosové soustavy, a vedení a zařízení o napětí 0,4/0,23 kV, 1,5 kV, 3 kV, 6 kV, 10 kV, 22 kV, 25 kV nebo 35 kV sloužící k zajištění distribuce elektřiny na vymezeném území České republiky, včetně systémů měřicí, ochranné, řídicí, zabezpečovací, informační a telekomunikační techniky včetně elektrických přípojek ve vlastnictví provozovatele distribuční soustavy.

Legislativně je toto odvětví upraveno zákonem č. 458/2000 Sb. Zákon o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění účinném k 1.1.2016 a navazujících vyhlášek Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Podnikat v energetických odvětvích na území České republiky mohou za podmínek
stanovených tímto zákonem fyzické či právnické osoby pouze na základě licence udělené Energetickým regulačním úřadem, které musí prokázat, že mají finanční a technické předpoklady k zajištění výkonu licencované činnosti. Fyzická nebo právnická osoba žádající o udělení licence povinna doložit vlastnické nebo užívací právo k energetickému zařízení, které má sloužit k výkonu licencované činnosti.

Práva a povinnosti držitelů licencí
a) vykonávat licencovanou činnost tak, aby byla zajištěna spolehlivá a trvale bezpečná distribuce i dodávka elektrické energie,

b) předkládat Energetickému regulačnímu úřadu údaje pro rozhodnutí o cenách a údaje pro přípravu a provádění programů zvýšení energetické účinnosti a podporu a sledování energetických služeb a jiných opatření ke zvýšení energetické účinnosti,
c) zajistit, aby k výkonu licencované činnosti byla používána technická zařízení, která splňují požadavky bezpečnosti a spolehlivosti stanovené právními předpisy a technickými normami,
d) zajistit, aby práce spojené s výkonem licencované činnosti byly prováděny osobami s odbornou způsobilostí,
g) zachovávat mlčenlivost o skutečnostech charakteru obchodního, technického a finančního, o kterých se dozvěděl od svých zákazníků,
h) dodržovat stanovené parametry kvality dodávek a služeb a v případě jejich nedodržení poskytovat náhradu,
i) vykonávat licencovanou činnost tak, aby nedošlo k ohrožení života a zdraví osob, majetku či
 zájmu na ochranu životního prostředí,
j) při výkonu licencované činnosti uvádět pravdivé a úplné informace o podmínkách dodávek energie,
k) zdržet se všech činností, které brání poptávce po energetických službách a dalších opatřeních ke zvýšení energetické účinnosti anebo jejich poskytování nebo které brání rozvoji trhů s energetickými službami a dalšími opatřeními ke zvýšení energetické účinnosti,
l) zajistit, aby byly splněny povinnosti držitele licence podle tohoto zákona a jiných právních předpisů i v případech, kdy držitel licence zajišťuje výkon činnosti spojené s právy a povinnostmi držitele licence prostřednictvím třetí osoby na základě smluvních vztahů, uzavřených podle obecně právních předpisů,
m) mít k plnění svých práv a povinností k dispozici potřebné lidské, technické a finanční zdroje.

Kde je vhodné zřízení LDS (lokální distribuční soustava)
Pro objekty většího rozsahu s pronajímatelnými prostory (administrativní objekty, obchodní domy, průmyslové nebo logistické parky, bytové domy či komplexy s velkým počtem bytů) je vhodné zřídit lokální distribuční soustavu.

Popis obvyklého řešení:
Rozhraní mezi distributorem elektrické energie a odběratelem je vždy tam, kde se nachází fakturační měřidlo, tzn. v případě odběru na straně VN je to obvykle podélná spojka před měřením a v případě odběru NN jsou to svorky hlavního jističe před elektroměrem.
Z výše uvedeného vyplývá, že v např. velkých obchodně administrativních objektech dochází k fakturaci za odebranou el. energ. pouze v jednou místě (měření VN) a „přefakturace“ na jednotlivé nájemce probíhá obvykle na základě podružných měření. Jelikož investor/provozovatel takového objektu není obvykle osobou licencovanou pro obchod s el. energ. je toto řešení poměrně snadno právně napadnutelné a nabízí se řešení „přefakturace“ formou nájmu, což problém neřeší, ale pouze legalizuje. Další nevýhodou je, že jednotlivými nájemci nemají možnost vybrat si vlastního obchodníka s el. energ., což může být v případě velkých obchodních řetězců značně diskriminační.
Nutno uvést, že ztráty ve vedení, ztráty v transformátorech, ostatní ztráty, údržba ať už periodická či havarijní jdou při výše uvedené topologii el. rozvodů na vrub provozovatele objektu.

Výhody plynoucí ze zřízení LDS
V případě zřízení LDS je situace výrazně jiná. Provozovatel LDS přebírá do správy veškeré technické zařízení až po fakturační rozhraní, tozn. kabely, rozvaděče (VN i NN), transformátory atd. Veškeré ztráty jdou za provozovatelem LDS a údržba je jeho zákonnou povinností. Dále je nájemcům umožněno zvolit si libovolného obchodníka s elektrickou energií.

 

Popis technického řešení:
Zřízení LDS obvykle vyžaduje pouze nevelkou úpravu v topologii hlavních napájecích rozvodů (obvykle NN) což lze podchytit při výstavbě objektu samotného. Celkový cenový dopad na úpravy napájecích rozvodů je max. v řádu jednotek procent.
V zásadě jde o to, aby každé odběrné místo bylo samostatně měřitelné, jelikož fakturační měření
neumožňuje dopočty ani saldování spotřeb.

Co obnáší zřízení LDS:
Kromě výše uvedené úpravy hlavních napájecích rozvodů jsou to kroky legislativní. Jeden z kroků je Smlouva o vymezení území pro distribuci elektřiny, kterou uzavírá investor a provozovatelem LDS a na základě které provozovatel LDS podává žádost o vymezení distribučního území ke stávajícímu distributorovi (ČEZ, E.ON, PRE). Další krok vychází ze zákonného požadavku doložit na ERÚ doklady prokazující vlastnické nebo užívací právo k energetickému zařízení.

Zde je potřeba rozlišit dva možné případy:
a) Budoucí provozovatel LDS investuje (zhotovuje) zařízení distribučních rozvodů (obvykle VN rozvaděč, transformátory, kabeláže, NN rozvaděče, měřidla, sběr dat s elektroměrů), kdy pak se jedná o kombinaci Smlouvy o dílo a Smlouvy o budoucí smlouvě o zřízení práva odpovídajícího věcnému břemenu-služebnosti.
b) Budoucí provozovatel LDS neinvestuje (nezhotovuje) zařízení distribučních rozvodů a přejímá jej do správy na základě Smlouvy o nájmu.

Závěr:
Z výše uvedeného vyplývá, že zřízení LDS v rámci objektu přináší investorovi/provozovateli hned celou sadu výhod:
a) Eliminace administrativy spojené s „přefakturaci“ spotřeby el. energ..
b) Snížení nákladů na provoz a údržbu (distribuční) části elektrických rozvodů, a to vše v souladu s Vyhláškou č. 51/2010 Sb..
c) Zajištění pohotovostní služby v případě nečekaných situací.
d) Individuální komunikace a případná reakce na požadavky smluvních partnerů v LDS.
e) Eliminaci finančních nákladů spojených se ztrátami v distribučních rozvodech.
f) Umožňuje jednotlivým nájemcům svobodnou volbu obchodníka s el. energií.
g) Snížení investičních nákladů spojených s výstavbou
h) Příjem plynoucí z nájemní smlouvy

Jak bylo popsáno na úvod tohoto dokumentu, jedná se podnikatelskou činnost upravenou zákonem a přísně dohlíženou ze strany ERÚ i dalších dohledových orgánů, proto nejsou s krokem vedoucím ke zřízení LDS spojena žádná rizika typu odpojení od dodávky či přerušení dodávky el. energ. z vůle provozovatele LDS.